PROGRAM

PROGRAM

Några av händelserna på sportgalan. Programmet uppdateras löpande
Håll utkik på hemsidan och följ oss på våra sociala medier för mer information.

LÖRDAG 8 April 10:00-18:00

MÄSSA

  – På Sportgalans mäss-område kommer du kunna ta del av de senaste trenderna inom träning, hälsa & fritid fynda bland exklusiva erbjudanden och provsmaka nyaste produkterna.

EVENT under Sportgalan

Nordens största Crossfit-tävling “Sweden Throwdown 8.00-19.00
Rodd-tävling “Sweden Throwdown 9.00-10.30 & 13.15-15.45.
Barstarzz – Street Workout
Prova på Barnens Hinderbana
Spela Beach på Volleyboll på Beach Center
Åk skidor Inomhus på Skidome
Träning med Försvarsmakten
Efterfest på Beach-center
Föreläsning med Björn Eklöf – WinWeDo – Nå dina träningsmål med mental träning.15.00-16.00

SPORTSCENEN
10.15 – Voxmio – Utdelning av Produkter
10.30 – Acroyoga – Med Josefine Ericsson
10.45 – Therese Karlsson – Från 125 kg till pt
11.15 – Myaloevera – Utdelning av Produkter
11.30 – Fuji Cyber Relax – Massage
11.45 – Peter Blaha – Känd från TV – Mål inom träning!
12.15 – Intervju – Bobby Odunco – kändis frisören
12.30 – Swedish Taco – Tävling
12.45 – Irene Andersen – En av världens mest muskulösa kvinnor och huvudpersonen i dokumentären Too big for the world, berättar om sitt liv som professionell bodybuilder, om träning och kost och om fördomar hon möter
13.15 – Skidome – Staktävling
13.30 – Sveriges starkaste par? – Malin Jansson & Daniel Flefil
13.45 – Jim Glimvik – Sveriges största Träningsgrupp på Facebook-Träningsglädje & inspiration
14.15 – Lohilo
14.30 – Björn Eklöf – WinWeDo – Nå dina träningsmål med mental träning.
14.45 – Föreläsning SKINS Riseup – Roger R Nilsson
15.15 – Träning med Försvarsmakten
15.30 – Elite bootcamp – Intervju
15.45 – Ravelli – Sveriges målvakt nr 1
16.15 – Njie – Utdelning av Produkter
16.30 – Sveriges starkaste par? – Malin Jansson & Daniel Flefil
16.45 – Fitness meals
17.30 – Celsius klättertävling final

SPORTYTA
11.00 – Partille Hockey Klubb
11.30 – Ultimate Krav Maga Concept
12.00 – Team Göteborg Squashklubb
12.30 – Valhalla Landhockey Club
13.00 – Thaiboxning Team Top Hat Göteborg
13.30 – SHOTOKAN CENTER GÖTEBORG
14.00 – Parasport Göteborg
14.30 – Friskis & svettis
15.00 – Team Event
15.30 – BTK Linné ( Pingis)
16.00 – Cricket Klubb / Seaside CC

SÖNDAG 9 April 10:00-18:00

MÄSSA

  – På Sportgalans mäss-område kommer du kunna ta del av de senaste trenderna inom träning, hälsa & fritid fynda bland exklusiva erbjudanden och provsmaka nyaste produkterna.

EVENT under Sportgalan

Nordens största Crossfit-tävling “Sweden Throwdown 8.00-19.00
OCR Hinderbana Military fitness 10,00-18,00
Barstarzz – Street Workout
Prova på Barnens Hinderbana
Spela Beach på Volleyboll på Beach Center
Åk skidor Inomhus på Skidome
Träning med Försvarsmakten

 

SPORTSCENEN
10.30 – Skidome – Staktävling
10.45 – Felicia Sparrström – Från prestationångest till träningsglädje
11.15 – Acroyoga – Josefine Ericsson
11.30 – Swedish Taco – Tävling
11.45 – Jim Glimvik – Sveriges största Träningsgrupp på Facebook-Träningsglädje & inspiration
12.15 – Intervju – Bobby Odunco
12.30 – Voxmio – Utdelning av produkter
12.45 – Aris – Känd från TV – Salsa kurs
13.15 – Sveriges starkaste par? – Malin Jansson & Daniel Flefil
13.30 – Njie – Utdelning av Produkter
13.45 – Interviu & Q&A – Tommy Carlsson VD på Military fitness
14.15 – Fast
14.30 – Fitness meals
14.45 – Rawelli – Föreläsning
15.15 – Träning med Försvarsmakten
15.30 – Sveriges starkaste par? – Malin Jansson & Daniel Flefil
15.45 – Irene Andersen – En av världens mest muskulösa kvinnor och huvudpersonen i dokumentären Too big for the world, berättar om sitt liv som professionell bodybuilder, om träning och kost och om fördomar hon möter
16.15 – Celsius – klättertävling final
16.45 – Föreläsning Therese Karlsson – Viktnedgång mot alla odds
17.15 – Prisutdelning – Sweden Throwdown
17.35 – Prisutdelning – Military fitness

SPORTYTA
11.00 – Beach Wolleyboll
11.30 – Mov3 Academy, Parkour & Freerunning
12.00 – Nordic Wellness Arena / Skidome
12.30 – Africabaiana, Capoeira Brasil
13.00 – Tuve Volley
13.30 – Aikido Dojo Gamlestaden
14.00 – Redbergslid
14.30 – Team Event
15.00 – Cricket Klubb / Seaside CC